21 wrz 2010

Algieria - 3 lata więzienia za nieprzestrzeganie islamskiego postu

Algierski prokurator zażądał kar trzech lat więzienia dla dwóch chrześcijan, który nie pościli w czasie ramadanu. Ich adwokaci domagali się uniewinnienia, argumentując, że żadne prawo nie zakazuje obywatelom przerwania postu w czasie ramadanu.

- Algieria ratyfikowała międzynarodowe konwencje dotyczące swobody wyznania. To jest wyraźne pogwałcenie konstytucji - oznajmiła adwokat Mokrane Ait Larbi. Wyrok zostanie ogłoszony 5 października.

- Jestem optymistą - powiedział agencji AFP jeden z oskarżonych, Hocine Hocini, po wyjściu z sądu w miejscowości Ain el Hammam na wschodzie Algierii. - Nie żałuję, jestem chrześcijaninem i przyznaję się do tego - dodał. Hocini, 44-letni dziennikarz, został przesłuchany przez policję 13 sierpnia wraz z kolegą, 34-letnim Salemem Fellakiem. Jak twierdzą, zostali zatrzymani, gdy kończyli posiłek w odosobnionym miejscu na budowie. Oskarżono ich o naruszenie zasad islamu.
Przed sądem zebrały się setki osób wyrażających poparcie dla oskarżonych. Wśród nich był zwierzchnik Kościoła protestanckiego w Algierii, pastor Mustafa Krim. - Niepokoję się losem chrześcijan w Algierii, głównie protestantów - powiedział pastor Krim, według którego od lat 90. ubiegłego wieku w kraju wyraźnie wzrosła liczba konwersji. Ocenia on liczbę protestantów w Algierii na 30 tysięcy, lecz algierskie ministerstwo ds. religii szacuje liczbę wszystkich chrześcijan na 11 tysięcy.

8 listopada przed algierskim sądem ma stanąć pod tym samym zarzutem kilkanaście innych osób. Chrześcijaństwo dotarło do krajów Maghrebu w III wieku i zostało wyparte przez islam w VII wieku.
onet

5 komentarzy:

 1. Prosze Pani prosze siebie nie osmieszac i zaprzestac wypisywac klamstwa i bzdury na temat chodzaszby Algerii.
  Algeria jest krajem gdzie glowna religia jest islam ale bardziehj tradycyjny niz duchowy .
  Jesli kobieta chce nosisc niqab nosi go jesli zas ijab to go nosi jednakze jesli nie tez moze go nie nosic a nawet nosic odkryty brzuch czy mini spudniczki itd....
  Post w Ramadanie owszem jest obowiazkowy ale tylko dla muzulmanow ktorzy w malych procentach tez nie przestzegaja podkreslam oficjalnie .
  Algeria to nie KSA ale kraj arabski gdzie przez 130 lat byl najezdzany przez Francje . Zeb ybylo smiesznie oni nawet nie mowia poprawnie po arabsku a Pani chce za wszelka cene ukazac islam z tej klamliwej strony .zal mi pani.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kpisz czy o zdrowie pytasz? To według ciebie jest informacja nieprawdziwa?
  A słyszałaś o Islamskiej Grupie Zbrojnej (GIA), albo o Islamskim Froncie Ocalenia (FIS)?
  Zacznij myśleć "mini spudniczko", co byś powiedziała, gdyby tymi sądzonymi byli twoi chrześcijańscy rodzice?

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy ma prawo przejść na religię jaką chce, a Pani nie będzie nikomu mówić co ma robić. Pani jest widocznie uprzedzona do islamu. Przynajmiej muzułmanie są bardziej religijny niż chrześcijanie .

  A nad tym znakiem "NO TO ISLAM" , powinna Pani się zastanowić , jak zobaczy to jakiś muzułmanin to gratuluje Pani. Robi Pani z Polski kraj nietolerancyjny.
  Pani zastanowi się co Pisze.

  Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ty się zastanów zanim nie będzie za późno. Jak głębiej wejdziesz w temat to umówmy się że damy im w Polsce im tyle tolerancji ile oni dają nam (niemuzułmanom) u siebie w krajach w których są w większości

   Usuń
 4. Dokładnie tak.dajmy chałaciarzom tyle tolerancji i swobody ile oni daja nam u siebie -czyli zero.

  OdpowiedzUsuń