26 cze 2011

USA i ONZ żądają uwolnienia przez Hamas Gilata Shalita

Czyżby świat w końcu przecierał oczy?

onet :
Biały Dom i sekretarz generalny ONZ wezwali w piątek Hamas do natychmiastowego uwolnienia francusko - izraelskiego zakładnika Gilada Shalita, który jest żołnierzem izraelskim uprowadzonym przez Hamas pięć lat temu, na obrzeżu Strefy Gazy. - Wkrótce minie pięć lat, odkąd terroryści z Hamasu (...) porwali Gilada Shalita - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney, w przeddzień rocznicy uprowadzenia młodego żołnierza.

"Przez ten czas Hamas przetrzymywał go, jako zakładnika bez dostępu (...) Czerwonego Krzyża, co jest pogwałceniem elementarnych standardów (...) i lekceważeniem międzynarodowych apeli" podyktowanych przez względy humanitarne - wyjaśnił stanowisko Białego Domu Carney w oficjalnym komunikacie. "Stany Zjednoczone potępiają w jak najostrzejszych słowach ciągłe więzienie (Shalita) i łączą się z innymi rządami i międzynarodowymi organizacjami w wezwaniu Hamasu do jego natychmiastowego uwolnienia" - brzmi komunikat amerykańskiej administracji.Również sekretarz generalny ONZ Bank Ki Mun zażądał w piątek "natychmiastowego zwolnienia francusko - izraelskiego żołnierza.Gilad Shalit ma 24 lata; został pojmany na obrzeżach Strefy Gazy 25 czerwca 2006 roku przez trzy grupy uzbrojonych Palestyńczyków, z których jedna należała do Hamasu.W czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w czwartek ograniczenie przywilejów członkom Hamasu, którzy odsiadują kary w izraelskich więzieniach. To rewanż za brak jakichkolwiek ustępstw ze strony Hamasu w sprawie Shalita.Wystąpienie premiera było odpowiedzią na odrzucenie przez Hamas tego samego dnia wniosku Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, który domagał się przedstawienia jakiegoś dowodu na to, że Szalit jeszcze żyje.

1 komentarz:

  1. Wszyscy z te samej gliny ulepieni, możnaby rzec. Każda z tych organizacji i przedstawicieli władzy ma krew niewinnych ludzi na rękach. Potępiam jakąkolwiek przemoc, nawet w imię sprawiedliwości, a "rewanżowanie" się na ludziach zniewolonych, pozbawianie ich reszty praw, w okresie ich resocjalizacji jest nieetyczne i nie służy ich naprawie- chyba, że więzi się ich wyłącznie dla ograniczenia wolności,a tego też nie popieram.
    Neutralna

    OdpowiedzUsuń