10 cze 2011

Prawa człowieka po saudyjsku: 6 kobiet zatrzymano za prowadzenie samochodu

W Rijadzie - stolicy Arabii Saudyjskiej - zatrzymano sześć młodych kobiet, które ośmieliły się zasiąść za kierownicą. Wszystkie zabrano na posterunek policji i poinstruowano, by wezwały "męskich opiekunów".

Jedna z zatrzymanych, Rasza al-Duwaisi, powiedziała agencji Reutera przez telefon, że panie spotkały się nie po raz pierwszy, by uczyć się nawzajem prowadzenia samochodu. Trzy z nich są siostrami, z pozostałymi trzema poznały się na Facebooku i Twitterze.
W Arabii Saudyjskiej nie ma wprawdzie formalnego zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety, ale prawa jazdy wydaje się tam wyłącznie mężczyznom. Wśród Saudyjek budzi to coraz więcej sprzeciwów. - Mam prawo prowadzić i mam prawo umieć prowadzić - mówiła Rasza al-Duwaisi.
W zeszłym miesiącu w Arabii Saudyjskiej aresztowano Manal al-Szarif, która na portalu YouTube zamieściła nagranie wideo przedstawiające ją podczas prowadzenia samochodu. Manal wezwała inne Saudyjki do pójścia za jej przykładem i wyjechania 17 czerwca na drogi, ze zdobytymi za granicą prawami jazdy. Grozi jej oskarżenie o "podburzanie opinii publicznej i szarganie reputacji królestwa".
W maju za prowadzenie samochodu zatrzymano też inną Saudyjkę - Szaimę Osamę.

Tysiące Saudyjczyków płci obojga przyłączyło się na Facebooku do grupy żądającej umożliwienia kobietom prowadzenia samochodów.


Źródło: gazeta.pl

5 komentarzy:

 1. Noemi to chory z nienawiści facet, któremu leci z pyska ślina, kiedy wyszukuje informacji o gwałtach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paś świnie, oszołomie, skoro się cieszysz, że Polska nie jest skażona dobrobytem. Możesz zanosić kasę swojemu guru Głodziowi, on nie pogardzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. a tak poza tym to wszystko ok, anonimie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Pani Noemi, przesyłam życzenia błogosławionych świąt Bożego Narodzenia, zdrowia i pomyślności w nowym roku 2012.
  Mam nadzieję, że dziki dżihad osłabnie w następnym roku i dużo ludzi zrozumie, że na islam nie ma miejsca w Europie.

  Dla muzułmanów mam prawdę: Bóg ma syna, to Jezus pokoju i miłości.

  OdpowiedzUsuń