18 sty 2010

Spór o fresk z Mahometem

Działacze muzułmańscy we Włoszech zażądali usunięcia z katedry w Bolonii XV-wiecznego fresku, na którym Mahomet widnieje jako jeden z potępionych.Chcą również zakazać lektury „Boskiej Komedii” Dantego, który umieścił założyciela islamu w dziewiątym – ostatnim – kręgu piekła.

Chodzi o obraz „Sąd Ostateczny” Jana z Modeny, który zdobi Bazylikę pod wezwaniem św. Petroniusza. Malarz przedstawił we fresku obnażonego Mahometa, wciąganego do piekła przez demona.

Członkowie Związku Muzułmanów Włoch zwrócili się do Benedykta XVI i arcybiskupa Bolonii kard. Giacomo Biffiego ze skargą. Przypomnieli, że w islamie nigdy nie ukazywano na murach meczetów postaci Jezusa czy Maryi. Przewodniczący Związku Adel Smith wezwał swych współwyznawców, mieszkających w Bolonii, by przystąpili do akcji protestacyjnej. Włoska gmina muzułmańska od dawna domaga się zakazu obowiązku lektury „Boskiej Komedii” Dantego w tych szkołach, w których uczą się dzieci muzułmańskie. Uzasadniając to żądanie Smith wyjaśnił, że poeta umieścił w swym słynnym dziele Mahometa w ostatnim, dziewiątym kręgu piekła, co – jak podkreślił przewodniczący Związku – głęboko obraża wyznawców islamu.

W odpowiedzi na te skargi przedstawiciel archidiecezji bolońskiej oświadczył, że byłoby czymś „absurdalnym po 600 latach dojść do wniosku, że to znakomite dzieło obraża religię islamską”. Ze swej strony kard. Biffi wielokrotnie w przeszłości mówił, że imigracja muzułmanów do chrześcijańskiej Europy zagraża jej wartościom i wzywał władze do podjęcia odpowiednich kroków, mających na celu powstrzymanie jej. (Źródło informacji: Kai)

4 komentarze:

 1. Może było zniszczyć zabytkowe posągi Buddy, można skuć też XV w. freski... co to dla nich - nacji bez kultury, nacji analfabetów i ignorantów.
  Proponuję, żeby z szacunku do wyznawców tej wspaniałej religii pokoju, na całym świecie urządzić uroczyste palenie wszystkich przekładów Boskiej Komedii Dantego. Jak on śmiał szerzyć islamofobię! Wstrętny rasista!

  Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
 2. Broniąc islamu dokonujemy samozniszczenia. Islam nigdy nie wyjdzie ze średniowiecza. Kultura judeochrzescijańska to my. Jeśli ją odrzucamy, to jesteśmy pożałowania godni. Jezus jest objawionym Bogiem. Ewangelia to też fundament humanizmu. I co? Chcemy barbarii? Teraz wygodni ludzie Zachodu dokonują wyboru.

  OdpowiedzUsuń
 3. A mnie obraża jeszcze bardziej, ze w Koranie, my, czyli niewierni jesteśmy skazywani wielokrotnie na piekło Gehenne. Niech te włoskie poprawne politycznie dupki powiedzą to brodatym bezczelnym muzułmanom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z Internetu sciągnbąłem sobie ten element fresku w całkiem dobrej rozdzielczości i zamierzam sobie zrobić koszulkę na wakacje i jakimś ciekawym, prowokacyjnym hasłem :)

  OdpowiedzUsuń