19 lut 2011

Zamordowano polskiego salezjanina w Tunezji


W stolicy Tunezji Tunisie został zamordowany został wczoraj w nieznanych okolicznościach 34-letni ksiądz Marek Rybiński, polski salezjanin od 2007 roku pracujący w tym północnoafrykańskim kraju - poinformował zakon salezjanów na swojej stronie internetowej.
Salezjanie ze wspólnoty w Manuba (miasto w północno-wschodniej Tunezji) po raz ostatni widzieli polskiego salezjanina w czwartek rano. Nieobecność ks. Marka na wieczornej modlitwie i porannej mszy zaniepokoiła ks. Lawrence'a Essery, dyrektora wspólnoty w Manuba. Kiedy okazało się, że nie ma go także w jego pokoju, powiadomiono policję.

Ciało ks. Marka z podciętym gardłem znaleziono w szkolnym magazynie. Był to już drugi zakonnik, którego znaleziono martwego w czasie ostatnich niepokojów społecznych w Tunezji.
31 stycznia salezjanie z Manuba znaleźli pod drzwiami anonimowy list, w którym grożono im śmiercią.


Ks. Marek Rybiński był we wspólnocie zakonnej, która od 1988 roku prowadzi szkołę podstawową dla 800 uczniów. - Marek był bardzo skuteczny, a dzięki kontaktom z Salezjańskim Ośrodkiem Misyjnym w Warszawie, gdzie pracował przed przyjazdem do Tunezji, udało mu się sfinansować wiele projektów dla dobra szkoły - powiedział Salezjańskiej Agencji Informacyjnej ks. Essery.

Arcybiskup Tunisu, bp Elias Maroun Lahham Nimeh, mianował ks. Rybińskiego kapelanem polskiej społeczności w Tunezji, której młody misjonarz poświęcał dużo czasu, między innymi przygotowując młodzież do sakramentu bierzmowania.

Dziś wieczorem w katedrze bp Nimeh przewodniczył mszy żałobnej za polskiego salezjanina.

Salezjański Przełożony Generalny, ks. Pascual Ch vez Villanueva, po otrzymaniu tej tragicznej wiadomości wyraził przerażenie i ból.


4 komentarze:

 1. Wielka szkoda! I mamy nastepne potwiedzenie, ze fanatyzm w Tunezji, Egipcie i innych krajach, ktore przeszly ostatnio rewolucje, sie szerzy i ma sie dobrze...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ciekawi jedno: dlaczego, na Allaha miłosiernego, przebaczającego, polscy konwertyci przechodzą na islam arabski, a nie rodzimy tatarski??
  Pozdrawiam Autorkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej! Pisze, zeby powiadomic, ze zmienilam adres bloga. Teraz mozesz go znalezc tu: http://polsko-wloskie.blogspot.com Serdecznie zapraszam i pozdrawiam! :) Natalia

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wielki dylemat, moze mi pomozesz...?

  OdpowiedzUsuń