14 maj 2010

Hidżab ponad wszystko
Niedawno rząd irański wyraził niepokój wobec nasilającego się wśród kobiet irańskich trendu do pokazywania się publicznie bez hidżabu albo z niedbale noszonym hidżabem. Wysocy funkcjonariusze i propagandziści władz irańskich twierdzą, że takie nieskromne ubranie jest winne moralnemu zepsuciu i korupcji, chorobom, a nawet trzęsieniom ziemi, i że zagraża samemu istnieniu państwa. Poinformowano, że Najwyższy Przywódca, Ali Chamenei, wydał rozkaz zajęcia się tym problemem. Minister spraw wewnętrznych Mustafa Mohammad Najjar ogłosił rozpoczęcie „Kampanii skromności i hidżabu", realizowanej przez różne ministerstwa Iranu. Maryam Mojtahed-Zadeh, która przewodzi Centrum ds. Kobiet i Rodziny w Biurze Prezydenta, powiedziała, że egzekwowanie nowej kampanii może wymagać użycia siły i wznowienia tak zwanych „patroli informacyjnych".
amentu) Mohammad Taqi-Rahbar powiedział konserwatywnej gazecie „Jam-e Jam", że podczas spotkania 19 kwietnia z Najwyższym przywódcą Iranu Ali Chomeneim, wyraził niepokój wobec wzrastającej częstotliwości pojawiania się kobiet, które rezygnują z hidżabu lub noszą go niedbale. Chamenei zareagował wydaniem rozkazu, by natychmiast zająć się tym problemem [ 2 ]. Sam Chamenei krytykował permisywność wobec kobiet Zachodu i sposób w jaki kultura zachodnia przedstawia kształty kobiece, mówiąc: „Świat zachodni utrzymuje, że szanowana kobieta to taka, która porzuca skromność i hidżab i pojawia sie przed mężczyznami w całej swej urodzie… podczas gdy to podejście w rzeczywistości degraduje kobiety".

27 kwietnia 2010 r. szef policji w Teheranie Hossein Sajedinia powiedział, że „publiczność oczekuje, iż policja podejmie działania przeciwko kobietom, które chodzą ubrane jak manekiny wystawowe".

19 kwietnia 2010 r. minister spraw wewnętrznych Mohammad Najjar oznajmił, że w tym roku rozpocznie się wprowadzanie w życie „Kampanii skromności i hidżabu". Tydzień później Najjar wyjaśnił, że celem tej kampanii, która jest planowana we współpracy z ministerstwem edukacji, jest wpojenie kultury hidżabu w całym społeczeństwie od biur rządowych do sal przedszkolnych. Gazeta „Jam-e Jam" doniosła, że ministerstwa rządowe, władze miejskie i media będą uczestniczyć w kampanii, każde w swojej dziedzinie: media będą wyjaśniać, jak skromność i hidżab przyczyniają się do dobrostanu społeczeństwa; ministerstwo edukacji będzie wybierać kolor dziewczęcych mundurków szkolnych; ministerstwo finansów zakaże importu ubrań, których nie można nosić z hidżabem; Organizacja Dziedzictwa Kulturowego (połączona z Ministerstwem Kultury i Wskazówek Islamskich) będzie informowała turystów o hidżabie; a ministerstwo transportu wywiesi plakaty nakłaniające kobiety do skromnego ubioru .

Parvin Salihi, doradczyni do spraw kobiet irańskiej rozgłośni IBC, powiedziała, że IBC będzie wpajać kulturę „hidżabu i skromności" także wśród dzieci i młodzieży oraz zacieśni nadzór nad kobietami pojawiającymi się na wizji.

Były także informacje o dziewczynkach ze szkół podstawowych, które uczestniczyły w „Marszu hidżabu" w Teheranie 28 kwietnia, skandując takie slogany jak: „Siostro, siostro, nagrodą za noszeni hidżabu jest raj", „Naruszenie norm islamskiego ubioru prowadzi do szerzenia się zepsucia" i „Nie noszenie hidżabu - nieskromność, hańba, hańba".

Więcej na ten temat Tutaj

4 komentarze:

 1. zgadzam się, kobieta ułożona, dobra żona i wierząca czy chrześcijanka czy muzułmanka, powinna być skromna i pokazywać tylko to co przystoi pokazywać...

  OdpowiedzUsuń
 2. To sam łaź w worku na śmieci, mądralo.

  OdpowiedzUsuń
 3. A dlaczego męźczyźni nie noszą zajrycia twarzy?

  OdpowiedzUsuń
 4. A jeśli nie jest wierząca dobry człowieku? Cóż wówczas czynić trza?

  OdpowiedzUsuń