4 gru 2009

Turcja i wolność religijna

W odpowiedzi na rumor, jaki powstał w Turcji po referendum szwajcarskim w sprawie minaretów, można tam też usłyszeć trudne pytania na ile realna jest tam wolnośc religijna gwarantowana w konstytucji tureckiej.
Turecki dziennikarz,Serkan Ocak, napisał we wczorajszym wydaniu "Radikal" artykuł "Czy w Turcji faktycznie istnieje wolność religijna?"
Turcja jest pierwszym wśród muzułmańskich krajów, który publicznie zareagował na szwajcarskie referendum. Premier Recep Erdogan, określił publicznie, że w Europie nastąpił znaczący wzrost rasizmu i faszyzmu. Prezydent, Abdullah Gul powiedział zaś, że referendum pohańbiło Szwajcarię. Zaś minister ds. Unii Europejskiej, Egemin Bagis, zaapelował do muzułmanów w gazecie Hurriyet, aby wycofali swoje pieniądze ze szwajcarskich banków i umieścili je w bankach tureckich ... " Powinniśmy opróżnić sejfy ich banków" powiedział.

Serkan Ocak w swoim artykule pisze, że jest praktycznie niemożliwe budowanie w Turcji nowych kościołów, jak również przywracanie starych kościołów do użytku.
Kościół protestancki w Salvation aplikuje o pozwolenie zbudowania 10 budynków religijnych od siedmiu lat, i ciągle czeka na to pozwolenie.
Kościół św. Piotra w Tarsus jest również w impasie. Budynek został przekształcony na muzeum wiele lat temu. Chrześcijanie starają się o przywrócenie pierwotnego charakteru kościoła bez skutku. (Starania o odzyskanie przez katolików kościoła św. Pawła w Tarsie, miejscu urodzenia Apostoła Narodów, trwają już od wielu lat. Po remoncie przed kilku laty świątynia została zamieniona w muzeum, do którego obowiązują bilety wstępu. Katolicy „wyjątkowo” mogli się modlić i odprawiać nabożeństwa w tym jedynym kościele w Tarsie tylko w czasie trwającego do końca czerwca br. Roku Świętego Pawła. Ostatnio lokalne władze Tarsu oświadczyły, że kościół pozostanie muzeum. Jeśli katolicy będą chcieli odprawić nabożeństwo, muszą pisemnie poprosić o to władze miejskie najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem liturgii. A jej uczestnicy muszą zapłacić bilety wstępu. Jednocześnie władze zastrzegły, że jeśli katolickie liturgie będą utrudniać zwiedzanie muzeum przez turystów, wówczas zostaną ograniczone).
Wiele obietnic złożono także kościołowi prawosławnemu, ale nic nie zostało wykonane.
Pomimo miłych słów Erdogana podczas spotkania 15 sierpnia tego roku z patriarchą greko-katolickim Bartolomeą I i przywódcami innych mniejszych religii, Ortodoksyjna Szkoła Teologiczna w Halki nie została ponownie otwarta (po zamknięciu jej w 1971 roku) - nie podpisano żadnego dokumentu, który mówiłby w ogóle o jej otwarciu.
Problem w Turcji jest głębszy od porównywanie minaretów i dzwonów kościelnych.
Od 2002 roku rząd turecki zapewniał Watykan i Patriarchat Ortodoksyjny, że zostaną powzięte działania, które będą respektować wolność religijną.
Chociaż świecka konstytucja Turcji gwarantuje każdemu wolność religijną, chrześcijanie doświadczają tam dyskryminacji socjalnej i często wybierają ukrywanie swojej religii.

Więcej nt. artykułu Serkana Ocaka TU

________


Sąsiedztwo rodziny ateistycznej odrzuca 57 proc. Turków, 42 proc. nie chce żydowskich sąsiadów, sąsiedztwa chrześcijanom odmawia 35 proc.

Wynika z sondażu przeprowadzonego przez turecki ośrodek badania opinii publicznej. Jego wyniki opublikowały 30 września tureckie media.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie żydowskiej Fundacji „Beyoğlu Rabbi's Office” w Stambule przy wsparciu przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Ankarze. Institut badania opinii społecznej „Frekans” w maju i czerwcu przeprowadził badania wśród 1.108 osób.

Według sondażu większość Turków (55 proc.) nie akceptuje zatrudnienia niemuzułmanów w instytucjach wymiaru sprawiedliwości oraz policji. W samej służbie zdrowia 44 proc. pytanych nie chce widzieć wyznawców chrześcijaństwa czy judaizmu.

54 proc. pytanych uważa alewitów, a 38 proc. Kurdów za integralną część społeczeństwa tureckiego. W odniesieniu do innych niemuzułmańskich mniejszości liczby te są znacząco niższe. Jedynie 16 proc. uważa grecką mniejszość i 15 proc. Ormian oraz Żydów za obywateli tureckich.
(http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x22679/co-trzeci-turek-nie-chce-miec-za-sasiada-chrzescijanina/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz