1 lip 2010

Bułgaria i prowokacje islamistów

Niezależnie od istniejącej w Bułgarii regulacji prawnej, gwarantującej równość wszystkim obywatelom i niedopuszczającej ograniczeń prawnych i przywilejów, m.in. ze względu na wyznanie, sprawa islamskich chust ponownie stanęła na porządku dziennym.
Trzy miesiące po rozpoczęciu wymiany dokumentów tożsamości na nowe z danymi biometrycznymi sprawę podnieśli muzułmańscy duchowni z południowo-wschodniej części kraju, gdzie jest skupiona większa część ponad 10-procentowej tureckiej mniejszości.

Według muftiego miasta Smolian Nedżmi Dybowa, zobowiązywanie kobiet do fotografowania się tak, by widać było uszy oraz co najmniej jeden centymetr włosów "jest dyskryminujące i sprzeczne z religią islamską".
Urząd głównego muftiego Bułgarii wystąpił do MSW o opracowanie specjalnego regulaminu dla kobiet muzułmańskich, który nie naruszałby ich praw religijnych. Resort odpowiedział, że regulamin jest jasny, format zdjęć zaaprobowany przez parlament i nie podlega zmianom.

- Tysiące muzułmanek zwróciło się do nas o pomoc. Ta sprawa powinna być rozstrzygnięta na poziomie instytucjonalnym, nie należy pozostawiać jej poszczególnym kobietom, udającym się do urzędu paszportowego - stwierdził mufti Dybow. Dodał, że doradza kobietom wierzącym, by nie spieszyły się z wymianą dokumentów.

Media krajowe przypominają, że sprawa chust na zdjęciach w dokumentach tożsamości została uregulowana jeszcze w 2002 r. Wtedy Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie może być wyjątków od standardów dla przedstawicieli oddzielnych religii. Na fotografiach muzułmanki mogą być w chustach pod warunkiem, że widać uszy i część włosów. Według sądu, gwarantuje to "równowagę między koniecznością dokonania identyfikacji i wolnością wyznania". Decyzja sądu była odpowiedzią na skargę muzułmanki.

Cztery lata później, w 2006 r., bez sukcesu zakończyła się kolejna próba podważenia świeckiego charakteru instytucji. Dwie uczennice z miasta Smolian wniosły do komisji ds. obrony przed dyskryminacją skargę, że nie są wpuszczane do szkoły w chustach. Komisja stwierdziła, że zakaz nie narusza praw religijnych obu dziewczyn.

Ponowne podniesienie sprawy chust, według obserwatorów w Sofii, może być z jednej strony podyktowane wewnętrzną walką o władzę, toczącą się w urzędzie głównego muftiego kraju, a z drugiej - prowokacją ze strony duchownych, związanych z bardziej radykalnymi kręgami islamu oraz próbą wysondowania, jak zareagują władze Bułgarii, kraju członkowskiego UE. Według mediów, przedstawiciele radykalnych organizacji islamskich z zagranicy odwiedzają południowo-wschodnią Bułgarię, finansują kształcenie miejscowej młodzieży w państwach muzułmańskich i budowę meczetów.

Według etnologa i obrończyni praw mniejszości narodowych, Ewgenii Iwanowej, sprawa chust może być próbą doprowadzenia do wzrostu napięcia w środowisku muzułmanów z uwagi na przyszłoroczne wybory samorządowe.

Partia etnicznych Turków - Ruch na rzecz Praw i Swobód zdystansowała się od apeli muftiego. - Muzułmanki powinny przestrzegać prawa i fotografować się bez chust - stwierdził poseł Ruchu Czetin Kazak.

Żródło:onet

6 komentarzy:

 1. Zablokowali blog Zgryźliwego :((( Noemi jak będziesz mieć namiary na jego nowy blog daj znać proszę. Mam nadzieję, że Zgryźliwy nadal będzie tworzył. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. i znowu "oni"... tam gdzie "oni" tam i Są PROBLEMY...

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.youtube.com/watch?v=RxFzFIDbKpg

  OdpowiedzUsuń
 4. Noemi, cieszę się, ze Ty i Alkalud piszecie jeszcze o "religii pokoju". Zgryźliwego zablokowali, pewnie w imię "wolności słowa".
  Pozdrawiam, pisz częściej.
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 5. no właśnie, nie ma już bloga Zgryźliwego!!!!!!!!!mam nadzieję,że pojawi się szybciej niż zniknął, gdzieś indziej zapewne....a do ciebie Noemi - prośba- archiwizuj wszystkie swoje zapiski, tak abyś w razie gdyby stało się z twoim blogiem to samo, mogła powklejać wszystko w chronologicznym porządku...mam nadzieję,że Zgryźliwy wypłynie ze wszystkimi swoimi tematami...dzięki jego blogowi, a także twojemu ( a jakże), udało mi się otworzyć oczy bardzo wielu ludziom...to co robicie, to po prostu M I S J A...POZDRAWIAM....Maciasek, Dundalk, Eire

  OdpowiedzUsuń
 6. Dołączam się do apelu. Teksty zgryźliwego to była doskonała odtrutka na polityczną poprawność, czy Polska to już Chiny? Noemi, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń