23 lip 2010

Turcja - aresztowania - coraz bliżej do zaprzepaszczenia reform Ataturka

Turecki sąd wydał dziś nakaz aresztowania 102 osób, w tym dwóch admirałów w służbie czynnej. Są oni oskarżeni o udział w spisku mającym na celu obalenie rządu konserwatywnych islamistów - podały tureckie media.
Według mediów uczestniczyli oni w 2003 roku w spisku o kryptonimie "Młot kowalski", przewidującym zorganizowanie zamachu bombowego w historycznym meczecie, zestrzelenie odrzutowego myśliwca w taki sposób, by obwiniono za to Grecję, oraz aresztowanie setek tysięcy ludzi w celu zdestabilizowania i obalenia rządu.

Sędzia Davut Bedir oznajmił, że proces rozpocznie się 16 grudnia w centrum zatrzymań w pobliżu Stambułu.

Wśród podejrzanych wymienionych w nakazie aresztowania figurują trzej emerytowani generałowie: główny inspirator spisku gen. Cetin Dogan, gen. Ozden Ornek i gen. Ibrahim Firtina - byli szefowie marynarki wojennej i lotnictwa. Są też admirałowie Mehmet Otuzbiroglu i Kadir Sagdic, dowódcy floty północnej i południowej - podała telewizja NTV.

Około 30 wojskowych, czynnych bądź na emeryturze, zatrzymano w lutym w ramach śledztwa, wywołując sensację w kraju, a potem zwolniono ich po przesłuchaniach i postawieniu zarzutów.

Cała grupa jest oskarżona o "próbę obalenia rządu lub uniemożliwienia mu siłą albo przemocą realizowania misji". Grozi za to od 15 do 20 lat więzienia.

Głównym podejrzanym jest emerytowany generał Dogan, były szef tureckiej 1. Armii stacjonującej w Stambule, gdzie według prokuratury doszło do zawiązania spisku wkrótce po dojściu do władzy Partii Sprawiedliwości i Rozwoju w 2002 r.

Dogan twierdzi, że był to jeden z wariantów rozpatrywanych przez wojskowych w przypadku konfliktu z Grecją.

Wojsko, tradycyjnie widzące siebie w roli gwaranta świeckiego ustroju Turcji, zaprzecza, by miało takie plany. Twierdzi, iż "Młot kowalski" był częścią scenariusza gier wojennych, wykorzystywanego podczas seminarium szkoleniowego.

Od roku 1960 wojsko trzykrotnie dokonywało w Turcji zamachu stanu, a w 1997 roku zmusiło do ustąpienia pierwszy rząd o proweniencji islamskiej.

onet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz