8 mar 2010

500 chrześcijan ofiarami rzezi w Nigerii


First Saturday then Sunday - Nigeria

Liczba potwierdzonych ofiar wczorajszego ataku muzułmanów na chrześcijańską wioskę w środkowej Nigerii wzrosła do ponad 500. Ciała ofiar leżą na ulicach Dogo Nahawa - miejscowości położonej na południe od głównego miasta stanu Plateau - Jos.
- Byliśmy wstanie aresztować blisko 95 osób, ale w tym samym czasie muzułmanie w haniebny sposób zamordowali ponad 500 osób - mówi agencji AFP doradca Dan Majang. Jednak wciąż nie policzono wszystkich ciał, według świadków może być ich jeszcze nawet 100.

Chrześcijańscy mieszkańcy wsi Dogo Nahawa, oddalonej o około 5 km od Jos, relacjonują, że wyznający islam pasterze napadli na nich z okolicznych wzgórz około godz. 3 nad ranem w sobotę. Najpierw strzelali w powietrze, a następnie maczetami zabijali ludzi.
- Najpierw otworzyli ogień, by w ten sposób wypłoszyć ludzi z domów. Kiedy mieszkańcy wyszli zobaczyć co się dzieje, wtedy napastnicy zaatakowali ich maczetami - relacjonuje agencji Reutera rezydent, Peter Jang.

W Plateau i w sąsiednich stanach, prezydent Nigerii wprowadził najwyższy stan alarmowy, a do miejscowości Jos i Dogo-Nahawa wysłał dodatkowe oddziały wojska.

W styczniu w Jos przez cztery dni trwały starcia na tle religijnym. Tłumy ludzi uzbrojonych w noże, maczety i broń palną zwarły się ze sobą. Zginęło wówczas około 400 osób. Dopiero wysłanie do miasta dodatkowych sił bezpieczeństwa wstrzymało rzeź.

Jos leży między strefą wpływów muzułmańskich, która rozciąga się na północy kraju i chrześcijańskich znajdujących się na południu.

Artykul: Haniebny mord w Nigerii

7 komentarzy:

 1. "religia pokoju" zalatwia takie sprawy dyplomatycznie i bez rozlewu krwi. Milosc i pokoj - z tym szli na ustach szlachtujac ludnosc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muzułmanie twierdzą, że szanują religie Księgi i że islam jest RELIGIĄ POKOJU. Według nich całe zamieszanie wokół islamu i muzułmanów jest oplotkowane. Podważają autorytet mediów takich jak BBC, CNN, New York Times, Stern, Der Spiegel, pisząc, ze to tabloidy i media kontrolowane przez Żydów. Moim zdaniem jeśli ktoś wypowiada takie androny, ma nie po kolei w głowie. I ciekawe jest, że "plotki" są tylko o muzułmanach. Drodzy muzułmanie, ta garstka radykalistów jest całkiem spora i nie mamcie wszystkich dookoła, że to co wyrabia świat muzułmański to plotki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zezwierzęcenie porównywalne do rzezi Polaków na Wołyniu, te same pobudki (zawiść, zazdrość, zemsta).

  OdpowiedzUsuń
 4. Znalazłam na forum shiaislam takie piękne zdanie
  "bo czy ktoś kto mieszka wśród motyli, może miłować wojnę ????"
  No tak, mieszkańcy Dodo Nahawa, zabici w tej rzezi, też przecież mieszkali wsród motyli...

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardziej adekwatne byłoby porównanie do szerszeni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja z kolei nie jestem w stanie porównać tej dziczy do czegokolwiek - każde zwierzę jest łagodniejsze, poluje, zabija tylko wtedy, gdy jest głodne.

  OdpowiedzUsuń