6 mar 2010

Liga Arabska poparła libijski jihad przeciwko Szwajcarii

Ministrowie krajów Ligi Arabskiej zdecydowali w Kairze 4 marca o pełnym poparciu Libii w konflikcie ze Szwajcarią, którą to nazywają rasistowską, oraz skierowały oficjalne pytanie do instytucji unijnych na temat odrzucenia listy osób, które mogą przekraczać kraje strefy Schengen. Dokument ogłoszono po długiej naradzie poświęconej konfliktowi dyplomatycznemu pomiędzy Libią i Szwajcarią (konflikt trwa od lipca 2009, odkąd Hannibal Kaddafi, jeden z synów przywódcy Libii, został aresztowany w Genewie).
Kraje, które podpisały dokument to: Somalia, Sudan, Egipt, Maroko, Mauretania, Algieria, Dżibuti, Syria, Jemen, Bahrajn, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Oman, Arabia Saudyjska, Katar, Tunezja.

Decyzja została powzięta w dniu, kiedy Libia ogłosiła totalne ekonomiczne i komercyjne embargo wobec Szwajcarii. Decyzja ta, to następstwo kryzysu z unieważnieniem wiz libijskich dla obywateli ze strefy Schengen oraz ogłoszenia Jihadu przez Kaddafi'ego przeciwko Szwajcarii w odpowiedzi na szwajcarskie referendum w sprawie minaretów.

Ogłoszenie "totalnego embarga" nastąpiło w czasie, kiedy libijski minister spraw zagranicznych Mousa Kousa wyraził publicznie nadzieję rozwiązania tego kryzysu. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Tripoli wstrzymało dostawy ropy do Szwajcarii, wycofało pieniądze ze szwajcarskich banków, zabroniło lądowania u siebie samolotów Swiss Air oraz zamknęła wszystkie szwajcarskie firmy w Libii.

Początki konfliktu: Interesy Europejczyków w Libii

(ANSAmed)

2 komentarze:

  1. Aresztowanie syna dyktatora, którego zaraz zresztą zwolniono to pretekst.Istotą sprawy jest zakaz minaretów i zastraszenie pozostałej Europy, co może się stać jak ktoś powie islamizacji-STOP.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nowe pomysły Kadafiego :)

    http://www.wprost.pl/ar/189929/Podzial-Nigerii-nowy-pomysl-Kaddafiego/

    OdpowiedzUsuń