28 mar 2010

Wahhabickie ośrodki kultury islamskiej na Bałkanach

Arabia Saudyjska przekazuje setki milionów funtów islamistom z Bałkanów, część tych pieniędzy przeznaczona jest na rekrutację bojowników jihadu w Afganistanie.

Według oficjalnych źródeł Macedonii, islamski fundamentalizm ma na celu destabilizację Bałkanów. Bezpośrednie wahabickie i salafickie frakcje sponsorowane przez saudyjskie organizacje ścierają się z tradycyjnie liberalnymi społecznościami lokalnych muzułmanów.
Fundamentaliści finansują budowę wielu meczetów i centrów islamskich, jak również płacą za dołączenie do nich ok. 225 funtów miesięcznie (na osobę). Oczekują oni nie tylko zapuszczania brody przez mężczyzn, ale też noszenia hijabu przez ich żony, zakrywania twarzy, wprowadzania zwyczajów nieznanych w liberalnej tradycji krajów bałkańskich.
Źródła rządowe Macedonii znane ze swej świeckiej tradycji, podają, że monitorują ponad 50 wolontariuszy Al- Kaidy zrekrutowanych na bojowników w Afganistanie.

Zweryfikowane przez The Sunday Times dokumenty, podają, że służby oficjalne Macedonii śledzą również dużą liczbę organizacji charytatywnych (niektóre w Arabii Saudyjskiej), aktywnych na Bałkanach i podejrzewają szerzenie ekstremizmu i przekazywanie pieniędzy organizacjom terrorystycznym.
Jedna z tych grup z Arabii Saudyjskiej jest na czarnej liście ONZ.
Wspomniane organizacje działające w 32 krajach, jakoby zajmują się pomocą dla ofiar klęsk żywiołowych, prowadzą akcje humanitarne, zdrowotne i projekty edukacyjne.
"Setki milinów popłynęły do Macedonii w ostatniej dekadzie, większość z Arabii Saudyjskiej. Głównym produktem eksportowym Arabii Saudyjskiej jest ideologia, nie ropa" - mówi osoba z rządu Macedonii.

Sulejman Rexhepi, lider społeczności muzułmańskiej w Macedonii, mówi, że większość meczetów została opanowana przez grupy radykalistów. Cztery z nich, w centrum Skopje nie są już pod kontrolą oficjalnych islamskich kół. Nowi imamowie "spontanicznie" pociągnęli za sobą ludzi. "Ich wahabickie nauki są kompletnie obce naszej tradycji i ideologii islamu, który jest z założenia tolerancyjną religią."
W niektórych meczetach wmawia się ludziom, że wysłanie przez Macedonię 200 swoich żołnierzy na wojnę do Iraku i Afganistanu, to swoista "wyprawa krzyżowa" przeciw islamowi, rozpoczęta przez Brytyjczyków i Amerykanów. Radykalni klerycy pokazują zdjęcia z Afganistanu, Iraku i terytoriów palestyńskich, by udowodnić ludziom, że to Zachód prowadzi wojnę z islamem.
Rahman, a 35-letni kierowca ze Skopje, mówi, że przestał chodzić do meczetu, odkąd został on opanowany przez ekstremistów. "Nowy imam mówi, że trzęsienie ziemi na Haiti, to kara boska dla Zachodu za ich wojny z islamem"
Macedońskie organizacje prawne ostrzegają, że Unia Europejska i USA popełniają błąd bagatelizując rosnący problem islamskiego ekstremizmu na Bałkanach.
Służby bezpieczeństwa znajdują we wsiach i małych miejscowościach ludzi omotanych przez salafickich ekstremistów, znajdują składy broni, bomby, rakiety, granaty.
Zachód przekazał w te rejony wielką pomoc w budowaniu demokracji po wojnie domowej w 1990 roku. Organizacje saudyjskie przekazały także pomoc, kontrowersyjne ponad 450 milionów funtów na budowę ponad 150 meczetów i centrów islamskich.

Fatmir, kiedyś disc-jockey, wyjaśnia, jak został wyznawcą salafizmu. Ojciec dwojga dzieci zapuścił brodę, nakazał żonie nosić nikab. Zajmuje się teraz sprzedażą islamskiej literatury. "To jest nasz islam 21 wieku" ...

Całość artykułu (j. ang.): Saudyjczycy sponsorują muzułmanom bałkańskim nienawiść do Zachodu Tłumaczenie własne

Czym jest salafizm i wahabizm opisał na swoim blogu:Alkud

Wszystko przed nami - powstaje pierwszy, saudyjski ośrodek kultury islamskiej w Polsce...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz