21 mar 2010

Demonstracja kobiet arabskich w Nazarecie

Nazaret to miasto w północnym Izraelu zamieszkałe przez największą społeczność arabską. Demonstracja odbyła się przeciw morderstwom honorowym kobiet w Gazie, Autonomii Palestyńskiej i wśród Arabów zamieszkujących Izrael. Zachodnie media w ogóle nie odnotowały tej demonstracji - jedynie jeden arabski portal w Izraelu i jeden portal jordański.

Około sześćdziesięciu kobiet - Beduinek, mieszkających na pustyni Negev, działających w organizacji " Bedouin Women’s Empowerment Project" przyjechało specjalnym autobusem do Nazaretu, aby dołączyć do demonstracji ok. 500 Arabów izraelskich, by zaprotestować przeciwko "morderstwom honorowym" w ich społeczności.
Demonstracja została zorganizowana przez izraelskich posłów do parlamentu, burmistrza Nazaretu, i inne prominentne osoby. Wielu demonstrantów to młodzi ludzie, sporo też starszych. Większość ubrana "po zachodniemu", część w hijabie. Na transparentach widniały napisy po arabsku:
"Społeczeństwa cywilizowane nie zabijają kobiet"
"Ręce to nasi zabójcy, ale cisza i zrozumienie są społecznym kryminałem"
oraz napisy z imionami zabitych w ten sposób kobiet (m.in. Reem Abu Ghanem - 2006, Halima Ahmed - 2009, Abeer Abu Damous - 2010)

Skandowane były hasła "Koniec z mordowaniem kobiet w imię zhańbionego honoru ich rodzin, restrykcji patriarchalnych w stosunkach pomiędzy kobietami i mężczyznami. Młoda kobieta spotykająca się z młodym mężczyzną bez zgody rodziców wpada w tę kategorię."
"Nie ma honoru w tej zbrodni" - deklarował poseł Masoud Ghanayem.
Inny poseł, Muhammad Baraka dodał:
"Jeżeli ktokolwiek zbija swoją siostrę, córkę, żonę - nie staje się bardziej honorowy, ale zostaje mordercą i nędznikiem".

Demonstracja zorganizowana została przez organizację "Kobiety przeciw przemocy". Nie jest możliwe, aby tego rodzaju demonstracja mogła się odbyć w Gazie, czy jakimkolwiek mieście będącym pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej. Hamas wzmógł restrykcje wobec kobiet i wobec ich ubioru. Obecnie największa ilość palestyńskich kobiet ubiera się według wymagań islamistów niż kiedykolwiek wcześniej.

Nazaretańscy demonstranci, zarówno kobiety i mężczyźni, nie kwestionują "okupacji" izraelskiej, jako wzrostu przemocy mężczyzn wobec palestyńskich kobiet. Wszyscy demonstranci mają izraelskie obywatelstwo, które pozwala im na tworzenie organizacji broniących praw kobiet.

Tabliczki z imionami ofiarDemonstracja

Całość artykułu: Tutaj
Tłumaczenie własne

3 komentarze:

  1. gdyby byl to spend "pod zielona flaga" zamaskowanych z AK 47 to zapewne wszystkie media by trabily o tym... smutne...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bo tak naprawdę, to kto wyzwoli te kobiety, jeśli one same tego nie zrobią?

    OdpowiedzUsuń
  3. http://fronda.pl/news/czytaj/chrzescijanskie_malzenstwo_odmowilo_konwersji_mezczyzne_spalono

    OdpowiedzUsuń