16 mar 2010

Wywiad p. Skowron w Gazecie Stołecznej i pytania o obiektywizm

W zeszłym tygodniu w Gazecie Stołecznej ukazał się wywiad z p. Skowron - Nalborczyk na temat muzułmanów w Polsce. Typowy artykuł na zamówienie, mający na celu złagodzenie reakcji społeczeństwa na tę informację Kim są muzułmanie w Polsce
Artykuł wywołał efekt odwrotny od zamierzonego o czym świadczą między innymi reakcje wiekszości czytelników, licznie komentujących te brednie.

Na portalu euroislam.pl opublikowano list jednego ze współpracowników portalu (artykuł zawiera linki do bardziej szczegółowych danych):

Przedstawiamy list czytelnika, naszego kolegi do Gazety w związku z publikacją wywiadu z panią Nalborczyk na temat meczetu w Warszawie. Marcin Lachowski zadaje istotne pytania o kwestie, które pani Nalborczyk raczyła w całostronicowym wywiadzie pominąć.
W piątkowym wydaniu Gazety Stołecznej ukazał się obszerny wywiad pana Wojciecha Tymowskiego z panią Agatą Skowron-Nalborczyk pt. “Kim są muzułmanie w Polsce?”. Uważam, że pani Nalborczyk pominęła dwie istotne kwestie, co w negatywny sposób wpłynęło na wiarygodność całego wywiadu:

1. Mówiąc o Lidze Muzułmańskiej RP Pani Nalborczyk “zapomniała” dodać, że Liga Muzułmańska należy do FIOE, czyli Federacji Islamskich Organizacji w Europie. Federacja ta jest powiązana z Bractwem Muzułmańskim. Związek ten najłatwiej udowodnić dzięki istnieniu Europejskiej Rady Fatw i Badań, której szefem jest Yusuf al-Qaradawi, główny mentor i ideolog Bractwa Muzułmańskiego.
...
Czym jest Bractwo Muzułmańskie? Jest to najstarsza ze współczesnych fundamentalistycznych organizacji islamskich założona w Egipcie w 1928. BM w przeszłości było organizacją terrorystyczną i z tego powodu jego działalność jest zabroniona w Egipcie. Obecnie w Europie BM niby odżegnuje się od terroryzmu, ale nie przeszkadza to Qaradawiemu popierać zamachów samobójczych w Izraelu i wyrażać nadziei, że następnego holocaustu Allach dokona rękami muzułmanów, tak jak poprzednio jego narzędziem był Hitler
...
Ten sam szejk Qaradawi jest inicjatorem powstania strony internetowej islamonline.net
Link do niej możemy znaleźć na stronie głównej Ligi Muzułmańskiej RP.
Uważam, że można uznać Ligę Muzułmańską RP za polską filię Bractwa Muzułmańskiego. W tym kontekście trzeba pamiętać, że palestyńska filia to Hamas. Poza tym wielu członków sunnickich organizacji terrorystycznych w przeszłości należało do BM. Najbardziej znanym przykładem jest Zawahiri, nr 2 al-Kaidy.

2. Trudno też zrozumieć fakt, że pani Skowron-Nalborczyk w zajmującym całą stronę wywiadzie nie wspomniała ANI SŁOWEM o tym, że niemuzułmanie (czyli niemal wszyscy rdzenni Europejczycy) mają podrzędny status we wszystkich liczących się odłamach i szkołach myśli islamskiej. Są istotami drugiej kategorii, a i to jeśli wierzą w Boga. Bo jeśli są na przykład ateistami lub agnostykami to z punktu widzenia islamu ich życie nie ma żadnej wartości. Myślę, że nie będzie poważnym nadużyciem, jeśli ich status w islamie przyrównam do statusu Żydów pod okupacją hitlerowską.

Wygląda to tak, jakby do jakiegoś afrykańskiego zamieszkanego głównie przez Murzynów kraju sprowadziła się grupa członków Ku-Klux-Klanu. Można przypuszczać, że ich integracja z rdzennymi mieszkańcami nie przebiegałaby gładko. Czy w takiej sytuacji przemilczenie pogardy, jaką do ludzi innych ras żywią członkowie KKK nie byłoby co najmniej dziwne?

Trudno podejrzewać Panią Skowron-Nalborczyk o taką niekompetencję. Myślę jednak, że z powodów, których mogę się jedynie domyślać, przedstawianie islamu w korzystnym świetle jest dla tej osoby ważniejsze, niż dążenie do prawdy i obiektywne informowanie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z ekspansją islamu w Europie. Osobiście dawno już straciłem do niej zaufanie.

Czy p. Marcin Lachowski otrzyma jakąkolwiek odpowiedź od redakcji Gazety?

Na temat budowanego w Warszawie meczetu tutaj:
Nowy meczet w Warszawie? (po moim poście posypały się newsy w mediach...)
Jeszcze raz o budowanym w Warszawie meczecie

Na Facebook'u powstała polska grupa NIE DLA MECZETÓW W POLSCE!!

Nie mamy demokracji bezpośredniej jak w Szwajcarii, pytanie - jaką my mamy demokrację, w jakim stopniu polskie społeczeństwo może decydować o tym, co dzieje się w Polsce ...

2 komentarze:

  1. mozemy zebrac podpisy i zorganizowac referendum. Ale trzeba taka akcje zorganizowac. Nie jestem mieszkancem Warszawy ani Lodzi. Ale zapewne moze znajdzie sie ktos kto bedzie chcial taka akcje przeprowadzic...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem ZA - ale u nas demokracja, jak do tej pory okazuje się raczej frazesem. Czy kogoś obchodzi to, czego nie życzą sobie Polacy?

    OdpowiedzUsuń